11 rokov v Európskej únii, 11 rokov v demokratickej európskej rodine

Únia európskych federalistov na Slovensku (UEF Slovakia) si s úctou a vážnosťou pripomína  jedenáste výročie vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Už jedenásť rokov sme súčasťou unikátneho integračného zoskupenia, ktoré svojím geografickým rozsahom ani mierou prenosu kompetencií zo strany svojich členov na spoločné unijné orgány nemá obdobu nikde vo svete.

UEF Slovakia si je vedomé toho, že členstvo v Európskej únii prinieslo viacero bolestivých rozhodnutí a určitú stratu suverenity. Ide však o prirodzený dôsledok integrácie na našom kontinente, nakoľko európske štáty si čoraz väčšmi uvedomujú význam spolupráce a zastupovania prostredníctvom silných nadnárodných inštitúcií disponujúcich reálnymi právomocami. Veď dokonca stará legenda o troch Svätoplukových prútoch, ktorá sa dodnes traduje na Slovensku, hovorí o jednote a potrebe držať spolu.

Sme presvedčení, že výhody členstva v Európskej únii vysoko prevážili nad všetkými nevýhodami, ktoré sú navyše zbytočne bulvarizované niektorými slovenskými médiami. S obavou sledujeme, ako dochádza v poslednom období k stigmatizácii Európskej únie, čo v neposlednom rade prispieva k nárastu popularity nacionalistických a extrémistických hnutí, ktoré traumatizujú slovenskú spoločnosť.

UEF Slovakia sa otvorene hlási k myšlienke silnej, zjednotenej a predovšetkým demokratickej Európskej únie. Plne podporujeme hlbšiu integráciu na nadnárodnej úrovni, a to nielen v hospodárskej oblasti, ale aj v sociálnych veciach a záležitostiach spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky a obrany vrátane myšlienky budovať spoločnú európsku armádu. Veríme, že tento jedinečný európsky projekt, ktorý siaha až do obdobia krátko po druhej svetovej vojne, vyústi v dlhodobom horizonte do modelu Spojených štátov európskych, ktoré sa stanú kľúčovou ekonomickou a geopolitickou silou vo svete.


Norbert Kucharíknk
kucharik@federalisti.skZdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Napsat komentář