5 kľúčových problémov utečeneckej krízy (Nile Gardiner a Luke Coffey)

heritage-pat-problemov

Problém #1 Obamova politika na Strednom východe spôsobila katastrofu

Utečeneckú krízu v Európe nemožno oddeliť od zlyhania politiky Baracka Obamu na Strednom východe. Obamovo zlyhanie pri riešení sýrskej otázky umožnilo, aby Asadov brutálny režim zostal pri moci. Zároveň umožnilo narastanie moci Islamského štátu. Po rokoch občianskej vojny a po vzostupe ISIS boli nútené opustiť Sýriu viac ako štyri milióny jej obyvateľov.

Kým nebude vyriešený problém ISIS a kým nebude Asad porazený a situácia stabilizovaná, európska utečenecká kríza sa neskončí.

 

Problém #2 Jednotná Európa je ilúzia

Utečenecká kríza ukázala, že Európa je rozdelená viac, ako sa zdalo. Hlboké rozdiely sú najmä medzi Berlínom, Parížom a Európskou komisiou na jednej strane a medzi štátmi východnej a strednej Európy na strane druhej.

[Nejednota v krízových časoch Európu oslabuje. Vyriešenie utečeneckej krízy presahuje schopnosti jednotlivých členských štátov EÚ. Rovnako ako finančná kríza, aj tá utečenecká ukázala, že Európskej únii chýbajú potrebné inštitúcie a právomoci, aby dokázala riešiť problémy presahujúce hranice národných štátov. Je prirodzené, že v globalizovanom svete budú problémy, ktoré malé národné štáty nebudú vedieť vyriešiť, pribúdať. Nielen v Európe. Otázka je, či sa dokáže Európa prispôsobiť. (mp)]

 

Problém #3 Suverenita národných štátov v Európe

Napriek vyhláseniam z Bruselu je pravdepodobné, že utečenecká kríza bude riešená na úrovni členských štátov a nie na úrovni Únie. Je pravdepodobné, že v priebehu času sa členské štáty vrátia k pohraničným kontrolám a budú sa snažiť potvrdiť svoju suverenitu nad vlastnými hranicami.

[Napriek tomu Únia v dohľadnej dobe Schengenské dohody nezruší. Chýbajúce kontroly znižujú čas a náklady na prepravu tovaru. Členským štátom, ktoré nemusia strážiť svoje hranice, šetria peniaze a z otvorených hraníc ťažia aj občania. Je možné, že dôjde k reforme dohôd, podobne ako tomu bolo v roku 2013. Vtedy sa členské štáty zhodli, že za mimoriadnych okolností a na obmedzenú dobu môžu byť znovuzavedené hraničné kontroly. (mp)]

 

Problém #4 Európske systémy sociálneho zabezpečenia budú napäté

Štedré sociálne systémy v Európe sú významným lákadlom pre ľudí, ktorí sa snažia vymaniť z chudoby v Afrike, Ázii a na Blízkom východe. Prijatie stoviek tisíc prisťahovalcov povedie k obrovskému zaťaženiu zdrojov európskeho blahobytu.

 

Problém #5 Mnoho arabských štátov odmieta zdieľať bremeno

Je dôležité poukázať na to, že mnoho krajín na Strednom východe neotvorilo svoje hranice utečencom zo Sýrie. Sú medzi nimi Saudská Arábia, Bahrajn, Katar, Spojené arabské emiráty, Omán, Kuvajt…

Naopak, napríklad Jordánsko prijalo viac ako 630.000 utečencov. Pritom príjem Jordánska je na úrovni 11.000 dolárov na obyvateľa. Oproti tomu Katar, ktorý pred utečencami hranice uzavrel, má príjem 143.000 dolárov na obyvateľa.

Zdroj
Nile Gardiner, Luke Coffey pôsobia v prestížnom konzervatívnom
think tanku Heritage Foundation, založenom v roku 1973.
Foto: unhcr.org

Milan Polešenskýmp
polesensky@federalisti.sk

 

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Napsat komentář