Z 28 členských krajín Európskej únie je osemnásť menších ako mesto Peking a väčšina európskych štátov žije stále v ilúzii, že sú svetové veľmoci.
21. storočie je storočím globálnych výziev. Prepojenie a vzájomná závislosť medzi krajinami a ich ekonomikami dramaticky zmenila svet. Toto prepojenie prináša príležitosti, ale aj veľké výzvy a problémy. Rastú regionálne hrozby pre mier a stabilitu. Vidíme to na východných a južných hraniciach Európy. Politický a náboženský extrémizmus je na vzostupe. Pomalý rast a finančná nestabilita brzdí hospodársky rozvoj. Preľudnenie, zaostalosť a politická nestabilita v mnohých regiónoch je príčinou migračných tokov historických rozmerov.
Týmto výzvam a problémom nečelí len Európa. Čelia im všetky regióny sveta.
Na rozdiel od Európy, ostatné svetové regióny majú v svojom strede štáty kontinentálnych rozmerov: USA, Čína, Rusko, India, Brazília, Kanada.
Európa však stále lipne na svojej minulosti. Z 28 členských krajín EÚ je osemnásť z nich menších ako mesto Peking. Väčšina európskych štátov žije stále v ilúzii, že sú svetové veľmoci, z ktorých každý má svoju vlastnú armádu a diplomatickú službu.
Európska únia rastie čo do veľkosti a schopností, ale členské štáty jej odopierajú právomoci a zdroje, ktoré potrebuje. Najviac zo všetkého chýba Európskej únii jednotná, demokraticky zvolená vláda, ktorá bude zodpovedná všetkým Európanom.
Ak si chce Európa udržať vo svete svoj vplyv, obhajovať svoje záujmy a presadzovať svoje hodnoty, musia európske štáty zdieľať svoju slabnúcu suverenitu a premeniť Európsku úniu na skutočnú federáciu s jedinou zahraničnou a bezpečnostnou politikou, európskou hospodárskou politikou a vlastným rozpočtom a vládou.
Zdroj: UEF
Foto: Benjamin Vander Steen/flickr
Milan Polešenský
polesensky@federalisti.sk