700 mŕtvych a rozdelená Európa

rozdelena-europa-elmar-brok

Únia európskych federalistov je hlboko zarmútená stratou viac ako 700 ľudských životov v oblasti Stredozemného mora. Európania by nemali zabúdať, že to boli ľudia unikajúci z biedy alebo vojny, ktorí hľadali lepší život pre seba a svoje rodiny.

Predseda Európskych federalistov Elmar Brok: „Rozpory medzi členskými štátmi bránia v Európskej únii prijatiu systému účinných opatrení v oblasti migrácie a účinnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, ktoré by prispeli k stabilizácii v Severnej Afrike. Tak dlho, ako dlho bude Únia rozdelená a bez dostatočných právomocí a zdrojov, tak dlho sa budú opakovať tieto tragédie.“

V roku 2014 zomrelo na mori viac ako 3500 ľudí. Tento rok zomrelo už viac ako 1500 ľudí snažiacich sa dosiahnuť európske pobrežie. Je neprijateľné, že po pätnástich rokoch spolupráce v oblasti migrácie a početných výziev k akcii zo strany Európskeho parlamentu, Komisie, Rady a vysokého komisára OSN pre utečencov, Európska únia stále nie je schopná poskytnúť účinnú odpoveď na humanitárnu tragédiu, ktorá sa odohráva na našich hraniciach.

UEF vyzýva najmä na naliehavú reformu spoločného európskeho azylového systému, ktorý zabezpečí, že všetky osoby utekajúce pred ozbrojeným konfliktom alebo prenasledovaním a ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu, budú mať prístup k  azylovému konaniu a nebudú sa musieť obracať na prevádzačov. Ďalej zabezpečí solidaritu medzi členskými štátmi EÚ v prijímaní migrantov a žiadateľov o azyl prostredníctvom systému spravodlivých kvót.

Okrem riešenia mimoriadnych situácií UEF vyzýva na štrukturálne reformy smerom k jednotnej európskej politike v oblasti migrácie a azylu, financovanej z európskeho rozpočtu, so zodpovednosťou a riadením sústredenými v Európskej komisii.

UEF zdôrazňuje, že tieto dlhodobé kroky vyžadujú pokrok smerom k ďalšiemu politickému zjednocovaniu s cieľom zabezpečiť demokratickú zodpovednosť a efektívne rozhodovanie v týchto oblastiach.

Tlačová správa UEF, 20.4.2015
www.federalists.eu

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Napsat komentář