„Súčasná situácia je paradoxná v tom, že zatiaľ nikdy nenastala situácia, kedy bola spoločnosť tak bezpečná, ako je tá naša a zároveň sa cítila tak v ohrození. To isté sa dá povedať o bohatstve. Nekonečne ma prekvapuje, ako je možné tak bohatú spoločnosť vystrašiť dojmom, že nám to bohatstvo niekto zoberie. A rovnako o slobode. Podľa môjho názoru neexistuje slobodnejšia časť sveta, ako je Európska únia. Sme oveľa slobodnejší ako USA. A napriek tomu máme pocit, že sme neslobodní.

Problém je, že nemáme sny, ktoré by sme mohli snívať. Ak si napíšeme zoznam vecí, ktoré sme od Európy čakali, tak ona ich všetky splnila. Chceli sme mier? Máme mier. Majú sa Francúzi a Nemci radi? Majú. Rovnako je to v ekonomike.

Ale my chceme viac a sme si vedomí toho, že nemáme koho nasledovať, že pred sebou nemáme žiadny vzor, lebo my sami sme v tomto zmysle vzorom.

Európa je jediné zoskupenie, ktoré má najväčší počet nepriateľov vo vnútri. Plno ľudí sa bojí Ameriky, ale Američania nie. Plno ľudí sa bojí Ruska, ruskej expanzie, ale nie Rusi. Mnoho ľudí má obavy z toho, čo bude s čínskou silou, ale nie Číňania. Európy sa nebojí nikto, okrem Európanov.

Tomáš Sedláček

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Napsat komentář