Deviaty máj ako symbol zmierenia medzi európskymi národmi

deviaty-maj-cover

Únia európskych federalistov na Slovensku si s veľkou hrdosťou a pokorou pripomína dnešný Deň Európy. Deviaty máj je nielen počiatkom úspešnej cesty smerom k hlbšej európskej integrácii, ale tiež symbolom zmierenia medzi európskymi národmi. Je zároveň príležitosťou pre nás všetkých, aby sme hľadali a chápali súvislosť medzi zjednotenou Európu a mierovým spolunažívaním medzi európskymi občanmi a národmi.

UEF Slovakia sa týmto skláňa k pamiatke a celoživotnej práci Roberta Schumana, ktorý 9. mája 1950 na konferencii v Paríži predstavil medzinárodnej verejnosti plán zjednotenia v Európe. Schumanova deklarácia je majstrovským diplomatickým dielom, v ktorom sa podarilo nájsť kompromis medzi stáročia trvajúcimi protichodnými ekonomickými a politickými záujmami Nemecka a Francúzska. Zlúčenie francúzskej a nemeckej produkcie uhlia a ocele vytvorilo predpoklady nielen pre zmierenie medzi týmito európskymi veľmocami, ale zároveň naštartovalo hospodársku obnovu vojnou zničenej Európy a neskorší intenzívny ekonomický  a kultúrny rozmach západnej časti starého kontinentu.

Zároveň vnímame deviaty máj ako medzník na ceste smerom k federalizácii celej Európy. Sme presvedčení, že federalizovaná Európska únia je jedinou zárukou trvalých mierových vzťahov medzi európskymi národmi, ktoré samostatne vždy sledovali vlastné ekonomické, bezpečnostné a politické záujmy neraz prerastajúce do otvorených vojenských konfliktov a k zbytočným stratám na ľudských životoch. Navyše, zjednotená Európa vytvára predpoklady k tomu, aby všetci európski občania vrátane obyvateľov Slovenska mali rovnaké sociálne štandardy a dosiahli porovnateľnú životnú úroveň bez ohľadu na to, v ktorej časti Európy žijú, študujú alebo pracujú.

UEF Slovakia zdôrazňuje, že pre nás je myšlienka Spojených štátov európskych predovšetkým projektom pre ľudí, nie pre politikov a biznis. Naším hlavným cieľom je, nasledujúc odkaz Roberta Schumana, totiž spájať európske národy a občanov. Toto je jasné posolstvo, ktoré nám všetkým v Európe deviaty máj zanecháva.Norbert Kucharíknk
kucharik@federalisti.skZdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Napsat komentář