Európa – divoká banda trpaslíkov

divoka-banda-cover

Ak sa niekto snaží posudzovať politický vplyv nejakej krajiny, dobrým východiskovým bodom je počet jej obyvateľov. V roku 1950 žilo v Európe asi 20% svetovej populácie. V súčasnej dobe je to len približne 10%. Vzhľadom k tomu, ako aj vzhľadom k technologickému a ekonomickému pokroku vo všetkých častiach sveta, stratila Európa väčšinu z jej globálneho vplyvu. Pritom v polovici 19. storočia európske mocnosti vládli nad takmer polovicou sveta.

V Nemecku žije 80 miliónov ľudí. Viac ako 60 miliónov žije vo Francúzsku a Veľkej Británii. Taliansko má 59 miliónov a Španielsko približne 46 miliónov obyvateľov. Poliakov je asi 37 miliónov. Väčšina ostatných európskych národov má menej ako 10 miliónov obyvateľov.

V porovnaní s Čínou, Indiou alebo Brazíliou vyzerá aj Nemecko ako trpaslík. Na druhej strane, Európska únia má o 200 miliónov obyvateľov viac ako USA.

Lenže… Politicky zjednotená Európa v skutočnosti neexistuje. Zvyšok sveta nevníma Európu ako obra, ale len ako nejednotnú a divokú bandu trpaslíkov.

Európu tvoria rôzne národy, z ktorých každý si chce zachovať svoju vlastnú armádu a vlastnú zahraničnú politiku. V skutočnosti je to len obrovské plytvanie peniazmi. Akýkoľvek pokus o obnovenie plnej suverenity európskych národov je v  súčasnej situácii, v ére globalizácie, predstava mimo reality.

 

ryby-uef

Európa sa musí zmeniť

Obyčajných Európanov geopolitika veľmi nezaujíma. Mnohí z nich sú skeptickí voči myšlienke celoeurópskej vlády. Nemáme dostatok spoločnej európskej identity, zmyslu pre komunitu a mnoho problémov vnímajú  Európania skrz národný pohľad.

Únia a jej členské štáty musia začať hľadieť na európske záujmy namiesto toho, aby hrali úlohy v hrách niekoľkých európskych mocností. Rovnako by sa mali Európania prestať orientovať na USA alebo Rusko. Európski politici by mali vykonávať aktívnu európsku politiku.

Európsky parlament a Európska komisia by mali mať väčšie právomoci v skutočne dôležitých oblastiach. Dôležité politické rozhodnutia by sa nemali prijímať len v Európskej rade a bez akejkoľvek celoeurópskej demokratickej legitimity.

Ďalší osud Európanov v globalizovanom svete je závislý na tom, ako rýchlo sa dokážu zjednotiť. Zjednotená Európa dokáže presadiť svoje záujmy a dokáže ochrániť aj životnú úroveň Európanov. Kontinentálny európsky sociálny štát je jedným z najväčších civilizačných úspechov dvadsiateho storočia.

Ak niekto v Európe presadzuje demontáž sociálnych štandardov a úsporné opatrenia, ktoré znižujú životnú úroveň väčšiny Európanov a dezintegráciu, nemal by byť prekvapený, že sa ľudia začnú obracať Európe chrbtom. Pri pohľade na výzvy, ktorým bude Európa v blízkej budúcnosti čeliť, by sme sa mali pozrieť späť do minulosti a poučiť sa z nej…

Spracované podľa Europe is falling apart!

Milan Polešenskýmp
polesensky@federalisti.sk

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Napsat komentář