Európa potrebuje konečne vlastnú armádu!

eu-potrebuje-armadu

Únia európskych federalistov na Slovensku (UEF Slovakia) plne podporuje návrh predsedu Európskej komisie Jeana Claude Junckera na vznik spoločnej európskej armády, ktorý prezentoval v nedeľu 8. marca 2015 pre renomovaný nemecký týždenník „Welt am Sonntag“.

Vytvorenie spoločných vojenských jednotiek Európskej únie je správny krok smerom k hlbšej európskej integrácii, ktorá prispeje k trvalému mieru a stabilite na našom kontinente.

UEF Slovakia vyzýva slovenskú vládu a ministerstvo zahraničných vecí, aby podporili Junckerov návrh a aktívne sa zapojili do celoeurópskej diskusie podľa vzoru svojich európskych partnerov vrátane Českej republiky a Rakúska. Nevidíme dôvod, aby slovenská diplomacia zostala pasívna a ústavní činitelia sa tvárili, akoby sa ich táto dôležitá téma netýkala.

UEF Slovakia vníma spoločnú armádu Európanov ako nevyhnutný predpoklad fungujúcej Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie. Pripomíname, že zatiaľ čo v ekonomickej alebo v sociálnej oblasti pokročila európska integrácia v posledných rokoch výrazným krokom vpred, záležitosti spoločnej bezpečnosti a obrany sú stále slabým článkom v únii. Bez dostatočných vojenských kapacít nie je Európska únia schopná účinne a flexibilne reagovať na svojom vlastnom území.

Domnievame sa tiež, že obranné jednotky Európskej únie nemusia byť nevyhnutne konkurenciu pre Severoatlantickú alianciu, ktorá je v súčasnosti hlavným garantom bezpečnosti v Európe. Kritika o duplicitných štruktúrach s NATO a dodatočných finančných nákladoch je neopodstatnená, nakoľko únia by prevzala zodpovednosť v tých oblastiach, kde je schopná účinnejšie konať sama.

Aktuálna situácia v Európe i vo svete si priam žiada razantnú reakciu zo strany Európske únie. Ukážkovým príkladom je konflikt na Ukrajine, kde zlyháva diplomacia a je potrebné zvažovať iné alternatívy krízového manažmentu. Európska únia nemôže za žiadnych okolností rezignovať na ochranu svojich hodnôt, medzi ktorá patrí okrem iného aj ochrana demokratického zriadenia, ľudských práv a právneho štátu. Žiaľ, aj dnes sme svedkami udalostí, ktoré sú dôkazom porušovania týchto zásad, na ktorých je únia založená.

Apelujeme preto na predstaviteľov členských krajín Európskej únie, aby podporili iniciatívu predsedu Európskej komisie a začali aktívne rokovať o reforme európskeho práva, ktorá umožní vytvorenie európskej armády. Len tak si únia vybuduje rešpekt a uznanie v očiach svojich globálnych partnerov vrátane Spojených štátov amerických a Ruskej federácie.


Norbert Kucharíknk
kucharik@federalisti.skZdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Napsat komentář