Európska bezpečnosť nie je problém USA

bezpecnost-eu-usa

Bez ohľadu na to, kto sedí v Bielom dome, je dnes zrejmé, že Európa už nie je pre USA najvyššia priorita. Spojené štáty sa budú ďalej sústreďovať na Áziu a bezpečnosť v Európe bude stále viac a viac čisto európskym problémom.

Aj keď bude NATO zrejme ešte veľmi dlho základom našej bezpečnosti, európski lídri musia preskúmať transatlantické vzťahy a stanoviť nové priority. A to si bude vyžadovať značnú politickú odvahu.

Na východnej hranici EÚ existujú stále nevyriešené problémy s Ukrajinou a na južnej hranici predstavujú hrozbu niektoré arabské a africké štáty. Putinova politika môže v prípade nesprávneho prístupu vyvolať bezpečnostnú krízu, ale je to Afrika a nestabilné arabské štáty, ktoré predstavujú pre Európanov najväčšie riziko.

V nasledujúcich rokoch sa počet obyvateľov Afriky zvýši na 2,5 miliardy ľudí, čím sa vznikne strašiak potenciálnych desiatok miliónov nezamestnaných mladých ľudí. Nezamestnanosť v kombinácii so zvyšujúcou sa teplotou a suchom, spôsobenými klimatickými zmenami, pravdepodobne spustí ďalšie vlny migrácie na sever.

Utečenecká kríza z rokov 2015-2016 ukázala európske slabiny a spôsoby jej riešenia doteraz rozdeľujú členské štáty.

Ukázala aj to, že EÚ musí, bez ohľadu na NATO, zmeniť svoje bezpečnostné doktríny a prispôsobiť vojenské a spravodajské sily novým výzvam. Zároveň je dôležité, aby sa v postihnutých regiónoch stala súčasťou bezpečnostnej politiky aj hospodárska pomoc.

Tieto reformy budú vyžadovať jednotný postoj členských štátov. Ďalšie krízy – ako napríklad nová vlna klimatických migrantov z Afriky – sa dajú čiastočne predvídať, ale nedá sa im úplne zabrániť. Bez silných kompetencií EÚ v oblasti obrany a zahraničnej politiky spôsobia Európe zničujúce škody.

 

Milan Polešenskýmp
polesensky@federalisti.sk

 

 

 

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone