Európska únia pripravuje cestovné koridory za účelom vycestovania na letnú dovolenku

action-blur-car-child-386009

Predvčerom mali ministri členských krajín EÚ zodpovední za cestovný ruch videokonferenciu, ktorú viedol chorvátsky rezortný minister, keďže jeho krajina momentálne predsedá v Rade Európskej únie.

Okrem iného ministri rokovali aj o možnosti otvoriť turistické koridory medzi členskými štátmi EÚ. Tie by umožnili obyvateľom EÚ presúvať sa do obľúbených dovolenkových destinácií počas letnej sezóny. Samozrejme, pri splnení bezpečnostných a hygienických kritérií, ktoré budú definovať epidemiológovia a experti na zdravotníctvo.

Tak napríklad by mohli takéto turistické koridory viesť do krajín ako Chorvátsko, ale aj ku nám na Slovensko. Malo by ísť o cestné aj letecké koridory. Turisti by však museli pred cestou absolvovať zdravotné testy.

Teší ma, že všetkých 27 krajín EÚ sa chce dohodnúť spoločne v rámci EÚ a nie si dohadovať podmienky dvojstrannými dohodami. Koniec koncov, technicky by to ani nebolo možné. Obyvatelia budú pri ceste na dovolenke predsa prechádzať naprieč viacerými krajinami EÚ, takže treba sa dohodnúť so všetkými zainteresovanými. Opäť raz vidíte, aká dôležitá je koordinácia medzi európskymi štátmi.

Zaujímavé je, že turizmus tvorí až 10 % hrubého domáceho produktu celej Európskej únie. Až desatina európskeho hospodárstva závisí od tohto odvetvia teda. Tento pomer sa však líši v jednotlivých členských štátoch EÚ. Najnižší podiel na HDP je práve u nás na Slovensku, kde tvorí 2,6 % HDP. Naopak, u Grékov je najvyšší, a to až 20,6 % HDP. V Chorvátsku napríklad 17 %.

Tak si držme palce, takto môže byť, ako sa vraví, „vlk sýty a ovca celá“. Európanom sa umožní cestovať a užiť si v rámci možností aj túto letnú sezónu, no zároveň sa tým neohrozí ich zdravie a zabráni sa novému masívnemu šíreniu koronavírusu na našom kontinente.

eu-koridor

 Zdroje: eu2020.hr, businessinsider.com, euobserver.com

 

 

Norbert Kucharík, medzinárodný  tajomník UEF Slovakiank
kucharik@federalisti.sk

 

 

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone