Evolúcia terorizmu: Aký je rozdiel medzi Al-Káidou a Islamským štátom?

rozdiel-alkaida-isis2

Obe organizácie majú podobnú ideológiu, rétoriku a formálne boli kedysi spojencami. ISIS však predstavuje úplne nový typ teroristickej organizácie. V čom sú najväčšie rozdiely medzi Al-Káidou a Islamským štátom?

Nábor k ISIS – sex, moc a dobrodružstvo

Al-Káida priťahovala svojich nasledovníkov náboženskými argumentmi. Nebolo v nej miesto pre alkohol alebo ženy. Bin Ládin a Ajmán Zavahrí si starostlivo budovali imidž skromnosti a zbožnosti. V propagačných videách sa objavovali ako asketickí bojovníci, sediaci na zemi v jaskyniach, obklopení knihami.

ISIS naopak ponúka úplne protikladný svet. Skupina priťahuje záujemcov nielen náboženstvom, ale aj vidinou dobrodružstva a osobnej moci. Ponúka krátkodobé, primitívne a intenzívne uspokojenie. Pre svojich bojovníkov zabezpečuje sexuálne partnerky a na rozdiel od Al-Kaidy ponúka nových regrútom možnosť okamžite bojovať. Je brutálna. Ukazuje prevahu nad ostatnými a v svojich radoch neodmieta ani ľudí, ktorí chcú len zabíjať.

Územie a bojovníci

Teroristické siete ako Al-Káida majú väčšinou len desiatky či stovky členov a nekontrolujú žiadne územie. Nedokážu bojovať proti vojenským silám priamo a teroristické útoky podnikajú najčastejšie proti civilistom.

ISIS, naopak, ovláda v Iraku a Sýrii rozsiahle územie. Na obsadenom území kontroluje komunikáciu, infraštruktúru a vykonáva správu, podobne ako iné štáty. Má regulárnu armádu s viac ako 30.000 bojovníkmi a dokáže viesť zložité vojenské operácie.

Riadenie organizácie

Štruktúru Al-Káidy tvoria malé bunky. Členovia rôznych buniek sa navzájom nepoznajú, takže pri odhalení neohrozia zvyšok organizácie. Približne 75% vodcov Al-Káidy bolo zabitých dronami alebo špeciálnymi jednotkami – technológia dronov sa veľmi dobre hodí na vyhľadávanie teroristov, ktorí sa schovávajú mimo miest.

Taktika, ktorá fungovala na Al-Káidu, na ISIS neúčinkuje. Bojovníci a vodcovia Islamského štátu sa zdržiavajú v mestskom prostredí, obklopení budovami a civilistami. V mestách je ale pri použití dronov riziko náhodného zranenia alebo zabitia civilistov neprijateľne vysoké. Okrem toho likvidácia vodcov Islamský štát neoslabuje natoľko, ako  oslabila Al-Káidu. ISIS je organizácia riadená pomocou administratívnej štruktúry a aj po likvidácii najvyšších špičiek organizácie by vďaka byrokratickému aparátu fungovala ďalej.

Financovanie

Jednou z tradičných stratégií v boji proti terorizmu je odrezanie teroristických skupín od financovania. Al-Káida získava prostriedky najmä od darcov a praním špinavých peňazí. Príjem organizácie bol silne znížený za pomoci finančných kontrol a spolupráce desiatok vlád štátov.

Ani nástroje, ktoré ohrozujú príjmy Al-Káidy, v prípade ISIS nefungujú. ISIS je sebestačná a nepotrebuje financovanie zvonku. Po ovládnutí rozsiahleho územia vytvorila financovanie, o akom môže väčšina teroristických organizácií len snívať. ISIS ovláda viac ako polovicu produkcie ropy v Sýrii a časť produkcie v Iraku. Ropu predáva na čiernom trhu v Iraku, Sýrii, Jordánsku alebo Turecku. Príjmy z ropy sa odhadujú na 1 – 3 milióny dolárov denne.

Ropa nie je jediný spôsob financovania. V dobitých mestách vyplienili bojovníci ISIS banky, kradnú starožitnosti, šperky, autá, stroje… Ovládajú dopravné tepny, vyberajú mýtne a zdaňujú tovar. Ďalším zdrojom príjmov je výkupné za rukojemníkov a vydieranie obchodníkov a fariem na obsadenom území.

Foto a zdroj: gov.uk, foreignaffairs.com

 

Milan Polešenskýmp
polesensky@federalisti.sk

 

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Napsat komentář