Kľúčom k úspechu je naša schopnosť inovovať. Pozrite si päť inšpiratívnych žien zo Silicon Valley v USA, ktoré sú líderkami v oblasti inovácií a technológií.
Elizabeth Holmes
Keď bola Elizabeth druháčka na Stanforde, založila technologickú firmu Theranos. Dnes je najmladšia miliardárka na Zemi. Jej majetok presahuje 4,5 mld dolárov.
Spoločnosť Theranos je biotechnologická firma s novým prístupom k testovaniu krvi. Elizabeth vždy neznášala ihly a nepríjemne bolestivý odber krvi. Cieľom jej spoločnosti je, aby sa klinické testovanie krvi stalo bezbolestným, rýchlejším a lacnejším. Vďaka jednej kvapke krvi dokáže spoločnosť Theranos vykonať viac ako 30 rôznych testov.
Ellen Pao
Ellen Pao je americká právnička a dočasná riaditeľka spoločnosti Reddit. Ellen je zároveň bojovníčka proti diskriminácii žien vo firmách. V roku 2012 zažalovala za diskrimináciu jednu z najúspešnejších investičných spoločností v Silicon Valley, firmu Kleiner Perkins Caufield & Byers. Táto spoločnosť investovala napr. do Googlu a Amazonu.
Ellen spoločnosť vinila za brzdenie profesionálneho rastu, sexizmus na pracovisku atď. Proces prebiehal za veľkého záujmu médií a mohol znamenať prelom v prístupe k ženám vo firmách. Súd jej žalobu nakoniec zamietol.
Angela Ahrendts
Po štúdiu na univerzite Ball State v Indiane sa Angela presťahovala do New Yorku, kde túžila pracovať v módnom biznise a postupne prešla niekoľkými módnymi domami. V roku 2006 získala post riaditeľky v značke Burberry. Úspešne zmiernila pokles predaja a zvýšila hodnotu značky z dvoch na päť miliárd dolárov.
Burberry opustila na jar 2014 a prešla do spoločnosti Apple, kde zastáva post senior viceprezidenta pre on-line obchod. Dnes je najlepšie zarábajúcou ženou v USA.
Marissa Mayer
Riaditeľka Yahoo je stále jednou z nejsilnějších a najobdivovanejších žien v Silicon Valley. V 23 rokoch absolvovala Stanford a po škole nastúpila do spoločnosti Google. Firma Google bola v začiatkoch a Marissa bola jej dvadsiaty zamestnanec. V Google sa zo začiatku podielala na vývoji prehliadača. Bola to ona, kto presadil, aby bola stránka vyhľadávača prázdna a obsahovala len vyhľadávací riadok a logo.
Marissa je skôr softwarový inžinier ako manažérka, jej nástup na vedúci post v Yahoo bol preto pre mnohých prekvapením. Okrem toho do Yahoo nastúpila v šiestom mesiaci tehotenstva.
Okolie ju označuje za vizionára a jedného z najlepších stratégov Silicon Valley. Vlastní niekoľko patentov v oblasti umelej inteligencie. K jej schopnostiam patrí odhaľovanie a vedenie nových talentov.
Susan Wojcicki
Riaditeľka multimiliardovej spoločnosti YouTube je dokonalým spojením matky a manažérky. Jej cesta začala, keď spolu s manželom prenajali garáž Sergeyovi Brinovi a Larrymu Pageovi. Títo dvaja mladí muži založili v roku 1998 Google a Susan sa stala ich prvým manažérom. Keď prešla k YouTube, bola jej úloha efektívnejšie speňažiť stále rastúce publikum.
Okrem riadenia YouTube zvláda Susan aj rodinu. Má päť detí a každý deň sa snaží byť doma o šiestej na rodinnej večeri. Ženy by si, podľa Susan, nemali robiť starosti s rovnováhou medzi rodinou a kariérou: „Skutočne hektické obdobie s dieťaťom je celkom krátke“…
A ešte jedna rada mladým ženám: Nepreplánujte si svoj život. Nie každá veľká udalosť, ako napríklad pracovná príležitosť, sa objaví presne vtedy, keď to chcete.
—
Kľúčom k úspechu je naša schopnosť inovovať. Vývoj nových produktov, vylepšené technológie a vytváranie nových priemyselných odvetví bude hrať ústrednú rolu v globálnej ekonomike. Čím ďalej, tým budú inovácie dôležitejšie pri dosahovaní hospodárskeho rastu, tvorbe pracovných miest, ochrane životného prostredia a energetickej bezpečnosti. Rovnako pri vytváraní podmienok pre bohatší, zdravší a dlhší život.
Bola to Európa, ktorá niekoľko storočí posúvala dopredu vedecké a technologické hranice. Európania sú vynaliezaví a je potrebné, aby EÚ investovala do kreativity, talentov a predstavivosti. V dobe globalizácie je potrebná celoeurópska stratégia. Európska únia musí zabezpečiť podporu inovácií, nových príležitostí a znova naštartovať technologický rast.
Základné priority:
– rozširovanie dostupnosti vysokorýchlostného internetu a znižovanie cien
– zlepšovanie vzdelania a jeho prepojenie so súkromným sektorom, orientácia na oblasť vedy, technológie, inžinierstva a matematiky
– podpora a financovanie oblastí prelomových technológií, vedy, výskumu a zelených technológií
– odstránenie regulácií a byrokratických prekážok v podnikaní, podpora inovatívnych podnikov a startupov daňovými úľavami
zdroje fotografií:
ciat, techcrunch, christophermichel, fortune global forum
Milan Polešenský
polesensky@federalisti.sk