Inšpiratívne ženy v Silicon Valley

zeny-silicon-valley

Kľúčom k úspechu je naša schopnosť inovovať. Pozrite si päť inšpiratívnych žien zo Silicon Valley v USA, ktoré sú líderkami v oblasti inovácií a technológií.

Elizabeth Holmes

zeny-silicon-valley-elizabeth

Keď bola Elizabeth druháčka na Stanforde, založila technologickú firmu Theranos. Dnes je najmladšia miliardárka na Zemi. Jej majetok presahuje 4,5 mld dolárov.

Spoločnosť Theranos je biotechnologická firma s novým prístupom k testovaniu krvi. Elizabeth vždy neznášala ihly a nepríjemne bolestivý odber krvi. Cieľom jej spoločnosti je, aby sa klinické testovanie krvi stalo bezbolestným, rýchlejším a lacnejším. Vďaka jednej kvapke krvi dokáže spoločnosť Theranos vykonať viac ako 30 rôznych testov.

 

Ellen Pao

zeny-silicon-valley-ellen

Ellen Pao je americká právnička a dočasná riaditeľka spoločnosti Reddit. Ellen je zároveň bojovníčka proti diskriminácii žien vo firmách. V roku 2012 zažalovala za diskrimináciu jednu z najúspešnejších investičných spoločností v Silicon Valley, firmu Kleiner Perkins Caufield & Byers. Táto spoločnosť investovala napr. do Googlu a Amazonu.

Ellen spoločnosť vinila za brzdenie profesionálneho rastu, sexizmus na pracovisku atď. Proces prebiehal za veľkého záujmu médií a mohol znamenať prelom v prístupe k ženám vo firmách. Súd jej žalobu nakoniec zamietol.

 

Angela Ahrendts

Thursday, 6 June, 2013 16:30 –17:20 TAPPING INTO CHINA’S CHANGING CULTURE: AN FGF TOWNHALL In China, mass market tastes—especially among the younger generation—are changing fast as urbanization, technology and travel remake consumer experiences and demands. Local companies are fast creating brands and ideas that have a place in China and in the world. How are tastes changing in China and in the world? How does this affect the China market? What exciting new innovations lie ahead? Panelists:
Angela Ahrendts, Chief Executive Officer, Burberry
Robert Iger, President, CEO, and Director, The Walt Disney Co
Wang Jianlin, Chairman, Dalian Wanda Group
Confirmed commentators:
Janet Yang, President, Janet Yang Productions
Victor Yuan, Founder and CEO, Horizon
 Moderators:
Joshua Cooper Ramo, Vice Chairman, Kissinger Associates
Kristie Lu Stout, Anchor, CNN International Photograph by Stefen Chow/Fortune Global Forum

Po štúdiu na univerzite Ball State v Indiane sa Angela presťahovala do New Yorku, kde túžila pracovať v módnom biznise a postupne prešla niekoľkými módnymi domami. V roku 2006 získala post riaditeľky v značke Burberry. Úspešne zmiernila pokles predaja a zvýšila hodnotu značky z dvoch na päť miliárd dolárov.

Burberry opustila na jar 2014 a prešla do spoločnosti Apple, kde zastáva post senior viceprezidenta pre on-line obchod. Dnes je najlepšie zarábajúcou ženou v USA.

 

Marissa Mayer

PALO ALTO - NOVEMBER 27 : YAHOO CEO Marisa Mayer speaks with Fortune Magazine publisher Pattie Sellers on November 27, 2012 at the the Fortune Most Powerful Women event held at the Garden Court Hotel in Palo Alto, CA.  (Photo by Don Feria/Getty Images for Fortune)

Riaditeľka Yahoo je stále jednou z nejsilnějších a najobdivovanejších žien v Silicon Valley. V 23 rokoch absolvovala Stanford a po škole nastúpila do spoločnosti Google. Firma Google bola v začiatkoch a Marissa bola jej dvadsiaty zamestnanec. V Google sa zo začiatku podielala na vývoji prehliadača. Bola to ona, kto presadil, aby bola stránka vyhľadávača prázdna a obsahovala len vyhľadávací riadok a logo.

Marissa je skôr softwarový inžinier ako manažérka, jej nástup na vedúci post v Yahoo bol preto pre mnohých prekvapením. Okrem toho do Yahoo nastúpila v šiestom mesiaci tehotenstva.

Okolie ju označuje za vizionára a jedného z najlepších stratégov Silicon Valley. Vlastní niekoľko patentov v oblasti umelej inteligencie. K jej schopnostiam patrí odhaľovanie a vedenie nových talentov.

 

Susan Wojcicki

SAN FRANCISCO, CALIFORNIA - DECEMBER 3:  Google executive Susan Wojcicki (center) talks with other guests of a Fortune Most Powerful Women dinner at the restaurant Foreign Cinema on December 3, 2013 in San Francisco, California.  (Photo by Laura Morton/Global Assignment by Getty Images for Fortune)

Riaditeľka multimiliardovej spoločnosti YouTube je dokonalým spojením matky a manažérky. Jej cesta začala, keď spolu s manželom prenajali garáž Sergeyovi Brinovi a Larrymu Pageovi. Títo dvaja mladí muži založili v roku 1998 Google a Susan sa stala ich prvým manažérom. Keď prešla k YouTube, bola jej úloha efektívnejšie speňažiť stále rastúce publikum.

Okrem riadenia YouTube zvláda Susan aj rodinu. Má päť detí a každý deň sa snaží byť doma o šiestej na rodinnej večeri. Ženy by si, podľa Susan, nemali robiť starosti s rovnováhou medzi rodinou a kariérou: „Skutočne hektické obdobie s dieťaťom je celkom krátke“…

A ešte jedna rada mladým ženám: Nepreplánujte si svoj život. Nie každá veľká udalosť, ako napríklad pracovná príležitosť, sa objaví presne vtedy, keď to chcete.

 

inovacie-banner

 

Kľúčom k úspechu je naša schopnosť inovovať. Vývoj nových produktov, vylepšené technológie a vytváranie nových priemyselných odvetví bude hrať ústrednú rolu v globálnej ekonomike. Čím ďalej, tým budú inovácie dôležitejšie pri dosahovaní hospodárskeho rastu, tvorbe pracovných miest, ochrane životného prostredia a energetickej bezpečnosti. Rovnako pri vytváraní podmienok pre bohatší, zdravší a dlhší život.

Bola to Európa, ktorá niekoľko storočí posúvala dopredu vedecké a technologické hranice. Európania sú vynaliezaví a je potrebné, aby EÚ investovala do kreativity, talentov a predstavivosti. V dobe globalizácie je potrebná celoeurópska stratégia. Európska únia musí zabezpečiť podporu inovácií, nových príležitostí a znova naštartovať technologický rast.

Základné priority:

– rozširovanie dostupnosti vysokorýchlostného internetu a znižovanie cien
– zlepšovanie vzdelania a jeho prepojenie so súkromným sektorom, orientácia na oblasť vedy, technológie, inžinierstva a matematiky
– podpora a financovanie oblastí prelomových technológií, vedy, výskumu a zelených technológií
– odstránenie regulácií a byrokratických prekážok v podnikaní, podpora inovatívnych podnikov a startupov daňovými úľavami

 

 

zdroje fotografií:
ciat, techcrunch, christophermichel, fortune global forum

Milan Polešenskýmp
polesensky@federalisti.sk

 

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Napsat komentář