Je už Európska únia odpísaná?

macron2

Nemecko, Francúzsko a Holandsko čakajú tento rok dôležité voľby a tie ovplyvnia ďalší osud Európskej únie. Vo všetkých troch štátoch existujú silné populistické hnutia, ktoré si želajú koniec Únie. V britskom referende a výhre Donalda Trumpa vidia predzvesť toho, že časy EÚ sú zrátané.

Ich predpovede sa ale vôbec nemusia naplniť a všetko sa môže tento rok otočiť, zamýšľa sa bezpečnostná analytička Judy Dempsey. Po celej Únii sa objavujú noví proeurópski lídri a nové proeurópske združenia. Väčšinou nie sú také viditeľné ako protieurópske organizácie a populistickí politici, ktorí bombardujú sociálne siete a médiá, ale ich počet sa zvyšuje. Proeurópske sily mohutnejú aj v troch štátoch, pre ktoré bude tento rok kľúčový.

Alexander Pechtold, predseda centrististickej liberálnej strany D66 v Holandsku, je podľa prieskumov na ceste k tomu, aby sa jeho strana stala treťou najväčšou v Holandskom parlamente. Pechtold chce brániť holandské tradície tolerancie a otvorenosti a ani raz nezakolísal pri obrane holandských a európskych hodnôt.

Vo Francúzsku čelí Marine Le Penovej z pravicovej Národnej fronty bývalý minister hospodárstva Emmanuel Macron. Podľa Macrona je budúcnosť Francúzska v Európskej únii. Macron je, okrem iného, zástancom transferovej únie, kde silné štáty pomáhajú slabším. Svojím vystupovaním dokáže osloviť mladých ľudí a mnohí komentátori ho porovnávajú s Barackom Obamom.

Nemecku sa vrátil do národnej politiky Martin Schultz, bývalý predseda Európskeho parlamentu. Behom krátkeho času sa stal vážnym vyzývateľom Angely Merkelovej. Schultz, rovnako ako Merkelová, obhajuje záujmy EÚ, na rozdiel od kancelárky má však jazyk a štýl, ktorým dokáže priamo osloviť voličov. Na druhej strane, podpora pre antieurópsku Alternatívu pre Nemecko vytrvalo klesá.

Tieto trendy môžu pretrvať, ale môžu aj skončiť. Podľa Judy Dempsey je však jasné, že medzi Európanmi existuje priestor pre podporu Únie. A ten, zdá sa, nie je dostatočne využitý. Pri množstve antieurópskych hnutí, ktoré sa v posledných rokoch vynorili a chcú rozbiť EÚ, je to dobrá správa.

 

Foto: Mutualité Française

Milan Polešenskýmp
polesensky@federalisti.sk

 

 

 

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone