Kam smeruje slovenské školstvo?

skolstvo-cover

Po sérii štrajkov a protestov učiteľov sa uskutočnila diskusia o tejto problematike v sobotu 16. apríla v Košicach. Hostia Viktor Pončák, zástupca Iniciatívy košických učiteľov a Juraj Kolesár, učiteľ Košického gymnázia sa zhodli, že úroveň slovenského školstva je nízka a vyžaduje si rýchle zmeny z Ministerstva školstva. V útulných priestoroch košickej kaviarne Halmi sa zišlo najmä mladé publikum, ktoré sa aktívne zaujímalo o problém školstva.

Tento problém spočíva najmä v tom, že slovenskí učitelia vidia problém v nedostatku financií v školstve, z čoho vyplývajú ich nízke príjmy. Okrem problému financií sme sa od našich hostí dozvedeli, že je dôležité zlepšiť podmienky učiteľa, aby mladí ľudia chceli vykonávať túto činnosť, keďže hrozí akútny nedostatok mladej učiteľskej sily. S tým súvisí aj ďalší problém a to, že starší učitelia nevedia ovládať modernú techniku. Hostia, ale aj publikum sa zhodli, že pre kvalitné školstvo nie je dôležité technické vybavenie školy, ale najmä prístup učiteľa.

Prečo bol štrajk dôležitý v tomto čase?

skolstvo-3

„Už je asi neskoro plakať nad naším školstvom, mali sme to robiť pred 10 rokmi, ale vtedy sme ešte verili, že sa to bude meniť v priebehu,“ povedal Viktor Pončák na otázku, prečo bol štrajk dôležitý práve tesne pred voľbami. Ale následne na to potvrdil, že tento bol jeden z mála možných termínov, kedy sa dalo niečo dosiahnuť. Bolo vidno sklamanie v jeho, ale aj v očiach nášho druhého hosťa, Juraja Kolesára, že nedosiahli protestom omnoho viac. Počas diskusie bol priestor aj na vyjadrenia z publika. V ňom sa väčšina zhodla, že zmeny v školstve sú nevyhnutné. Publikum veľmi zaujala aj otázka, či ma učiteľ dostatok slobody vo výučbe učiva. Od našich hostí nasledovala celá škála nápadov a možností, aké majú učitelia. Rozprávali, ako môže učiteľ robiť hodinu viac interaktívnu, ako môže učiteľ využívať možnosti svojho mesta či dediny návštevou domácich kultúrnych, vzdelávacích či historických miest.

Výsledok našej diskusie:

skolstvo-1

Po jeden a pol hodine našej diskusie nastala chvíľa, aby naši hostia zhrnuli, prečo je školstvo dôležité pre Slovensko. Juraj Kolesár spomínal, že kedysi školstvo, ešte v bývalom Československu, patrilo k najvyspelejším vo svete. Vtedy ľudia, ktorí opúšťali brány škôl, boli nielen vzdelaní, ale aj pripravení na reálne situácie v živote. Potvrdil, že prax je veľmi dôležitá a je to možno jeden z problémov, pretože – ak nám chýba prax v školstve, tak nám chýba najmä neskôr v práci. Viktor Pončák zakončil diskusiu jeho víziou, ako by mohlo slovenské školstvo v budúcnosti. Obidvaja sa zhodli, že problémy, ktoré sú teraz v tomto sektore, sa budú odstraňovať niekoľko rokov a že reálny horizont, kedy by mohli nastať prvé viditeľné zmeny, by nastal v priebehu desiatich až pätnástich rokov, ale to by sa zmeny a úpravy systému museli začať v priebehu tohto roka.

 

Pavel Kolesár, UEF Košice

 

skolstvo-2

skolstvo-4

 

 

 

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Napsat komentář