Utečenecká kríza je pre nás obrovská lekcia. Učí nás, že nemôžeme vyvolávať alebo ignorovať konflikty v našom susedstve. Väčšina utečencov pochádza zo Sýrie. Sú tu, lebo sme sa pred štyrmi rokmi vzdali zodpovednosti za udalosti v Sýrii. Nie sme schopní pomôcť v konflikte, ani ho ukončiť. To je dôsledok zlej spoločnej zahraničnej a obrannej politiky v Európe. Ako výsledok máme teraz ISIS a utečeneckú krízu.
Európa je teraz ponorená do utečeneckej krízy…
Verhofstadt: Problém je, že v Európe neexistuje žiadna spoločná prisťahovalecká politika, žiadne spoločné zabezpečenie hraníc. Nie je to ako v USA alebo Kanade. V Európe máme 28 rôznych systémov. Všetko je v kompetencii jednotlivých štátov. Táto kríza je výsledkom toho, že máme „príliš málo Európy“ a nedostatok európskych inštitúcií, ktoré by si vedeli s krízou poradiť. Je to rovnaké, ako pri kríze Eura.
Nedávno sme mali krízu s Gréckom a mnoho ľudí vtedy varovalo pred rozpadom eurozóny. Teraz máme utečeneckú krízu. Je utečenecká kríza väčšia výzva? Je to skutočná skúška Európskej únie?
Verhofstadt: Myslím, že táto kríza je hlbšia. Je to skutočná skúška, ale aj príležitosť. Problémy majú dve strany: na jednej strane sa bojíme toho, že môžu viesť k zrúteniu európskeho projektu a na druhej strane sú obrovskou príležitosťou na to, aby sme urobili veľký skok vpred.
Migračnú krízu môžeme vyriešiť len v zjednotenej Európe. Jednotlivé členské štáty sa s ňou nedokážu vyrovnať. Teraz máme príležitosť pre vytvorenie spoločného azylového systému, spoločnej ochrany a správy hraníc…
Navyše, utečenecká kríza je pre nás obrovská lekcia. Učí nás, že nemôžeme vyvolávať alebo ignorovať konflikty v našom susedstve. Väčšina utečencov pochádza zo Sýrie. A prečo prišli? Pretože sme sa pred štyrmi rokmi vzdali zodpovednosti za udalosti v Sýrii. Rovnako ako Američania. Vtedy sme si povedali: Nie, nie, to nie je náš problém. To je dôsledok nedostatočnej spoločnej zahraničnej a obrannej politiky v Európe. Nie sme schopní pomôcť v konflikte, ani ho ukončiť. Ako výsledok máme teraz ISIS a utečeneckú krízu.
Hovorí sa o možných škrtoch vo finančných prostriedkoch pre krajiny, ktoré odmietajú kvóty. Myslíte si, že je to dobrý nápad?
Verhofstadt: Nie je to dobrý nápad. Systém kvót môže byť riešením, ale iba ako posledná súčasť širšieho dizajnu. To znamená, že musíme vytvoriť európsky azylový systém, politiku prisťahovalectva a spoločné hraničné kontroly. Potom môže byť systém kvót súčasťou riešenia.
Rozpráva sa o umiestnení 160.000 utečencov v Európe. Pritom samotné Nemecko očakáva a dokáže prijať oveľa vyššie počty. Nie je to všetko nakoniec len kvapka v mori?
Verhofstadt: Súhlasím s vami. 160.000 utečencov je len 0,03 percent európskej populácie. Problémom nie je tých 160.000 utečencov. Problém je, že ak nepomôžeme ukončiť konflikt v Sýrii a nezvýšime finančné prostriedky pre utečenecké tábory pod záštitou OSN, potom budú do Európy prichádzať milióny ďalších ľudí.
Pre Európu je typické to, že sme vytvorili schengenský priestor, ale už nie spoločný azylový systém a spoločnú zahraničnú a obrannú politiku, s ktorou by sme mohli ukončiť konflikty v našom susedstve. To je dôvod, prečo často hovorím, že táto kríza je podobná, ako kríza Eura. Vytvorili sme spoločnú menu a všetci sa radovali. Potom prišla kríza a všetci začali nariekať: nemáme žiadnu ekonomickú vládu na pomoc Euru, nemáme ani ministerstvo financií…
Táto kríza je pre Európu príležitosť, aby urobila krok vpred, ktorý je absolútne nevyhnutný. Typicky európska filozofia je, robiť veci pomaličky, krok za krokom. Ale svet sa mení tak rýchlo, že na riešenia krok za krokom je vždy neskoro. V najbližších rokoch potrebujeme zásadnú reformu EÚ, vrátane zmeny zmlúv. To, čo potrebujeme, je skok vpred vo federálnom zmysle.
Celý rozhovor, ktorý poskytol Guy Verhofstadt pre Deutschlandradio
nájdete v nemčine tu.