Neexistuje žiadna alternatíva k federálnej Európe

neexistuje-alternativa-cover

Mnohí komentátori hovoria o demokratickom deficitu v EÚ…

Verhofstadt: Ak existuje „demokratický deficit v EÚ“, tak existuje v Rade. V Rade hlasujú zástupcovia členských štátov za zatvorenými dverami a len zriedka vysvetľujú svoje rozhodnutia. Títo ľudia potom prídu domov a často sú radi, keď môžu zodpovednosť za nepopulárne rozhodnutia zvaliť na Brusel. Väčšinou však zabudnú spomenúť kľúčovú úlohu, ktorú národní politici zohrávajú pri týchto rozhodnutiach. Okrem toho existuje priestor pre parlamenty členských štátov na to, aby preskúmali všetky právne predpisy Únie…

Starší rozhovor s autormi manifestu federálnej Európy Guyom Verhofstadtom a Danielom Cohn-Bendit, ktorí nestratil na svojej aktuálnosti…

 

Myslíte si, že federálna Európa by pomohla vyriešiť súčasnú krízu v eurozóne?

Nie iba to, že by federálna Európa pomohla vyriešiť krízu. V skutočnosti nemáme voči federálnej Európe žiadnu alternatívu. Všetky ostatné možnosti boli v priebehu posledných rokov vyčerpané.

Európa potrebuje plnú ekonomickú a politickú úniu. Reakcia na každú krízu musí byť komplexná a jednotná, inak budú trhy rozoberať Európu kúsok po kúsku.

 

Myslíte si, že európski občania podporujú myšlienku federálnej Európy?

Mnohí si nemusia byť vedomí toho, že federálna Európa je jedna z možností. Potrebujeme načrtnúť, ako by mala federálna Európa vyzerať a potom presvedčiť verejnú mienku a politikov, že federácia ponúka lepšie vyhliadky do budúcnosti.

Problém je, že pojem federácia je skresľovaný. Najmä euroskeptici ho prirovnávajú k centralizácii. Pritom federácia je presný opak centralizácie. Niekoľko európskych štátov má federatívne usporiadanie s právomocami rozloženými na rôznych úrovniach štátnej správy. Federálna Európa bude jednoducho potvrdením toho, že v dnešnom svete existujú oblasti politiky, ktoré presahujú národný štát.

 

Ak by boli vaše návrhy federálnej Európy úspešné, ako sa bude Únia líšiť od tej dnešnej?

EÚ by bola oveľa súdržnejšia jednotka, rozhodovanie by bolo účinnejšie a transparentnejšie. Mali by sme jasnejšiu víziu a zmysel pre spoločné veci. Po roku 2020 budú vo svete pravdepodobne dominovať krajiny BRICS (Brazília, Rusko, India a Čína). Môžu vzniknúť nové dynamické ekonomiky. Európske národné štáty, ktoré sa vytvorili v 19. storočí, im už nebudú vedieť konkurovať, takže musíme uvažovať o nových paradigmách a plánoch do budúcnosti.
Milan Polešenskýmp
polesensky@federalisti.sk

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Napsat komentář