5 dôvodov prečo sa príchod utečencov premenil na katastrofu

preco-sa-prichod-zmenil

Pre vyspelé ekonomiky bývajú migranti prínosom. Nie sú len ústami, ktoré treba nakŕmiť, ale aj ľudia s rozumom, schopnosťami a ašpiráciami. V Európe však vyvolal ich príchod stav pohybujúci sa medzi hystériou a politickou paralýzou. Utečenecká kríza teraz ohrozuje budúcnosť EÚ. Tu je 5 dôvodov prečo:

1. Členské štáty neboli pripravené na tak vysoký počet migrantov

Počas prvých mesiacov tohto roku prekročilo hranice viac ako 500.000 migrantov. Je to takmer dvojnásobok oproti celému roku 2014. Členské krajiny EÚ neboli pripravené na tak veľký príliv utečencov v tak krátkej dobe.

2. EÚ nemá kompetencie a je v stave neustálej improvizácie

Na rozdiel od USA nemá Európska únia spoločný systém ochrany hraníc ani systém spracovania žiadostí o azyl. Preto sú tieto úlohy prideľované jednotlivým krajinám a Únia poskytuje len obmedzenú podporu. Najviac postihnuté štáty Únie nezvládajú nápor utečencov. Nekoordinované riešenia sú neefektívne, spôsobujú chaos a rozdeľujú Európanov. Rovnako, ako po vypuknutí finančnej krízy, chýbajú Únii inštitúcie a kompetencie na to, aby mohla krízu riešiť.

3. Členské štáty nedokážu postupovať spoločne

Utečenecká kríza je európsky problém a nedá sa vyriešiť bez spolupráce všetkých krajín EÚ. Napriek tomu sa členské štáty stále nedohodli na spoločnom postupe. Každý štát prijíma opatrenia, ktoré mu vyhovujú bez ohľadu na ostatných. V Európe chýba solidarita medzi členskými štátmi.

4. Politici sú pasívni a uvoľňujú miesto extrémistom

Európania majú z prílivu migrantov obavy. Mnoho európskych politikov sa vyhýba triezvej diskusii a  zmierňovaniu napätia v spoločnosti. Svojou pasivitou uvoľňujú miesto extrémistom a populistom. Diskusiu nahrádzajú štvavé kampane a hystéria sa prehlbuje.

Dobrým príkladom je udalosť spred niekoľkých týždňov. V Čechách boli privolaní policajti proti „ozbrojenému utečencovi“. Podľa hlásenia obyvateľov bol muž tmavej pleti, oblečený v čiernej kombinéze a s dlhou strelnou zbraňou. Nakoniec sa ukázalo, že to bol kominár…

5. Extrémistom a populistom kríza vyhovuje

Niektorí európski politici vedome pomáhajú stupňovať krízu s cieľom posilniť svoj vplyv. Vďaka rozdúchavaniu vášní stúpajú preferencie populistických a extrémistických strán po celej Európe.

zdroj: AEI

Milan Polešenskýmp
polesensky@federalisti.sk


Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Napsat komentář