Spoločne budujme novú Európu – Zhromaždenie federálneho výboru UEF v Paríži

uef-pariz-cover
Federálny míting Union of European Federalists v Paríži sa niesol v duchu témy: „Spoločne budujme novú Európu.“ Pri tejto príležitosti sa zhromaždili za okrúhlym stolom národní a európski politici, či diplomati spolu so zástupcami občianskej spoločnosti, aby diskutovali o reformách a aktuálnom dianí v Európe, ale aj za jej hranicami. Cieľom zhromaždenia bolo poukázať na reformy, ktoré by sa mali uskutočniť, pre demokratickejšiu Európsku úniu, ktorá dokáže expresnejšie reagovať na očakávania všetkých občanov EÚ zo všetkých regiónov.

Proeurópska názorová dynamika vyvolaná víťazstvom prezidenta Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách, otvorila diskusiu o budúcnosti Európy, konkrétne tzv. „Jadra EÚ“ s cieľom priniesť Európskej únii hlbšie prepojenie a zmenu a Francúzsko je pripravené hrať v tomto európskom integračnom projekte dôležitú úlohu. Navrhnuté boli ambiciózne reformy na vytvorenie hospodársky a politicky jednotnejšej Európy a demokracie, ktorá je občanom bližšie. Predstavitelia UEF a skupiny Spinelli prerokovali svoje očakávania týkajúce sa budúcnosti eura a európskej obrany. Spinelli tiež potvrdila záujem francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona odštartovať jednania s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou o Jadre EÚ v novembri 2017. Francúzsko a Nemecko tak spoločne preberajú iniciatívu za vznik hlbšie integrovanej únie a po vzájomnom prerokovaní, predstavia svoju víziu ostatným členským štátom EÚ. Vynikajúce vzťahy a proeurópsku dynamiku týchto krajín nám neustále potvrdzujú všetky média, prinášajúc správy a nadštandardnej spolupráci týchto dvoch veľkých hráčov v EÚ.

 

pariz1

pariz2

pariz3

 

UEFa dostala k dispozícií ambiciózny projekt európskej rekonštrukcie a zaviazala sa k jeho nasledovaniu. Obzvlášť víta a bude prispievať k návrhu francúzskeho prezidenta Macrona na tému „demokratických dohovorov“, aby sa diskutovalo o rozsahu reorganizácie Európy ako o základnom kroku pre integrovanejšiu EÚ. Návrhy demokratických a pro-federálnych reforiem by mali byť v centre kampane už v nasledujúcich voľbách do Európskeho parlamentu v máji 2019: rozsiahla, otvorená, demokratická a naozaj európska diskusia s cieľom pripraviť cestu k veľkým a federalistickým rozhodnutiam, už čoskoro po voľbách. UEF vyzýva svoje organizácie, v jednotlivých štátoch, na rozšírenie členskej základne, aby bolo možné zapojiť do tohto veľko-europského projektu čo najviac ľudí. Oslavou 110. výročia narodenia Altiera Spinelliho, UEF pripomína a zdôrazňuje dôležitosť jeho myšlienky a konania, ako priekopníka federalizmu. Pozýva európske inštitúcie pod patronát Európskeho parlamentu, aby spolu s predstaviteľmi Spinelli, vytvorili sieť dobrovoľníkov Altiera Spinelliho, v spolupráci s európskymi mestami a obcami s cieľom šíriť rozmanité myšlienky, podporujúce európsku jednotu, prostredníctvom rozhovorov a konferencií všetkým ľuďom, najmä tým, ktorí sú menej vystavení akademickému svetu, aby sa posolstvo „Zjednotenie pre našu Európu,“ dostalo ku všetkým občanom Európskej únie.

 

Paríž/Bratislava 20.-22.10.2017

Ladislav Blažek,
člen Predsedníctva UEF Slovakia a delegát na zasadnutí FC UEF v Paríži

 

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone