Do dnešného dňa zomrelo v dôsledku občianskej vojny v Sýrii viac ako 400 tisíc ľudí a viac ako 10 miliónov civilistov muselo opustiť svoje domovy. Po vypuknutí Arabskej jari v Egypte, Líbyi a Tunisku bolo len otázkou času, kedy vyjdú do ulíc ľudia aj v Sýrii. Väčšina z nás si spomína na prvé správy o politických nepokojoch v roku 2011, málokto však vie, že k nepokojom v Sýrii, ktoré nakoniec viedli k občianskej vojne, výrazne prispeli extrémne suchá spôsobené klimatickými zmenami.
Poľnohospodárstvo v severovýchodnej Sýrii tradične produkovalo viac ako 65% výnosu plodín v krajine. Región je silne závislý od dažďa a viac ako dve tretiny vody pre poľnohospodárstvo pochádza každý rok zo šesťmesačnej dažďovej periódy. Zvyšok pochádza zo zavlažovania a podzemných vôd.
Extrémne suchá a vysoké teploty v roku 2006 spolu s vyčerpaním podzemných vôd v predchádzajúcich rokoch mali na poľnohospodárstvo ničivý vplyv. Pôda sa vyčerpala a neexistovalo dosť podzemnej vody, ktorá by suchá kompenzovala.
Nebolo to prvýkrát, čo Sýriu zasiahlo sucho. Sucho z roku 2006 bolo však o to ničivejšie, že trvalo dlhšie a prišlo rýchlo po období sucha z rokov 1998-2001, z ktorých sa sýrske poľnohospodárstvo ešte celkom nespamätalo. Sucho nemalo vplyv len na pestovanie plodín. Zmenšili sa pasienky pre dobytok a pastieri museli predať časť svojho dobytka, aby nakúpili krmivo. Ceny boli však v tej dobe už ovplyvnené suchom. Hodnota hospodárskych zvierat sa znížila, ale ceny potravín a semien rástli. Okrem toho v tej dobe štát, z dôvodu klesajúcich príjmov z ropy, zrušil dotácie pre poľnohospodárov.
Sucho a zlé poľnohospodárske plánovanie v Sýrii v rokoch 2006 až 2010 viedli k zrúteniu poľnohospodárstva na severovýchode krajiny. To prinútilo viac ako 1,5 milióna nekvalifikovaných poľnohospodárov, aby migrovali do miest. Takáto situácia je všeobecne považovaná za faktor, ktorý prispieva k civilným nepokojom.
Damask, Aleppo a ostatné veľké mestá museli už predtým prijať viac ako milión utečencov z Iraku. Po vypuknutí krízy v poľnohospodárstve k nim pribudlo takmer 1,5 milióna ďalších ľudí. Chudoba, problémy so zásobovaním vodou, neistá budúcnosť prispeli k politickým nepokojom.
Štúdie naznačujú, že nárast skleníkových vplyvov bude mať ďalší vplyv na trvanie a množstvá suchých období v regióne. Podľa modelov bude región v budúcnosti suchý, niektoré z nich ukazujú, že do konca 21. storočia zmizne celý úrodný polmesiac.
Je to hrozivá vyhliadka. Prípad Sýrie ukazuje, aká môže byť zmena klímy nebezpečná a ako veľmi môže prispieť k politickej nestabilite. Najmä, ak postihuje zraniteľné skupiny obyvateľstva v krajinách, ktoré nie sú odolné voči poveternostným podmienkam.
Suchá, obmedzené prírodné zdroje a masová migrácia budú znamenať skomplikovanie už tak zložitej situácie v regióne. Keďže teplota naďalej stúpa, viac častí Blízkeho východu sa stane neobývateľnými. Ostatné štáty v regióne sa budú vedieť postarať o utečencov zo susedných štátov len vtedy, ak budú mať k dispozícii dostatočné zdroje.
Klimatické zmeny sa budú v budúcnosti stále častejšie stávať hnacími silami občianskych nepokojov. Je čas, aby ich začal svet brať vážne.
Zdroj: europesworld.org
Milan Polešenský
polesensky@federalisti.sk