Teroristi lietajú z Európy do Sýrie a naspäť bez najmenších problémov

tajna-sluzba

Teroristi lietajú z Európy do Sýrie a naspäť bez najmenších problémov. Britské tajné služby varovali Francúzov pred teroristami, ktorí spáchali útoky v Charlie Hebdo. Španieli zasa varovali Belgičanov pred teroristom z vlaku Thalys. Bez úspechu.

Teroristi majú profesionálny výcvik, útoky plánujú a pracujú koordinovane. Ploty postavené na vnútorných hraniciach nezvýšia našu bezpečnosť. Jediné, čo ostnaté drôty spôsobia, je, že vnesú ďalšie rozkoly medzi Európanov a všetkých tým oslabia.

Ochrániť Európanov pred terorizmom môžu len spravodajské služby. Ale ako, keď máme v Európe 28 nekoordinovaných tajných služieb namiesto toho, aby sme mali jednu silnú európsku spravodajskú a protiteroristickú organizáciu?

Guy Verhofstad: „Pri väčšine veľkých teroristických útokoch boli páchatelia známi, ale krajiny EÚ nepracovali spoločne na tom, aby identifikovali bezpečnostné hrozby. Riešením tohto problému by mohla byť plnohodnotná spravodajská agentúra Európskej únie.“

Európa nebola nikdy v moderných dejinách konfrontovaná s takým množstvom bezpečnostných hrozieb, ako je tomu teraz. Keď sa Európania nechcú vzdať výhod, akou je napríklad voľný pohyb osôb, a chcú v Európe zaistiť bezpečnosť, potrebujú vytvoriť spoločnú spravodajskú organizáciu. Tá bude mať všetky nástroje na sledovanie schengenského priestoru.

Foto: zoriah.net

 

Milan Polešenskýmp
polesensky@federalisti.sk

 

 

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Napsat komentář