Povedzme si to úplne narovinu, Svetová zdravotnícka organizácia pandémiu absolútne nezvládla. Sám generálny tajomník OSN Antonio Guterres povedal, že WHO podcenila situáciu a nereagovala včas na nový koronavírus. Odhalilo to veľmi silný pročínsky vplyv v tejto medzinárodnej organizácii a dúfam, že sa zato budú kompetentní vo WHO zodpovedať hneď ako pominie táto kríza. A ryba smrdí od hlavy, takže nech padni komu padni vrátane šéfa WHO.
Lenže… Znižovať rozpočet WHO uprostred globálnej pandémie je v lepšom prípade nezodpovedné, v horšom prípade šialené. WHO poskytuje podporu, komunikáciu a odborné znalosti štátom aj zdravotníkom na globálnej úrovni a súčasná situácia nás môže naučiť, že tieto prostriedky sú mimoriadne dôležité v boji proti neviditeľnému nepriateľovi, ktorý nepozná žiadne geografické hranice.
Okej, možno si teraz poviete, že zníženia finančných príspevkov by mohlo dať poriadnu lekciu tejto agentúre OSN a urobiť ju zodpovednejšou. Veď aj Trump nevylúčil, že USA v budúcnosti prehodnotí svoje rozhodnutie. Pre iných je to len symbolický krok a WHO pôjde bez finančnej pomoci z Washingtonu predsa ďalej, nie?
No pozrime sa na to inak.. Trump strašil znížením financovania pre WHO zo strany USA už predtým, ako sa vírus objavil. Tento návrh je súčasťou väčšieho plánu administratívy Trumpa zameraného na oslabenie multilateralizmu a medzinárodnej spolupráce a podporu amerického prístupu „go-it-alone“. Trump práve využíva túto núdzovú situáciu na uskutočnenie svojho pôvodného plánu.
A nielen to. Povedzme si úprimne, poukazovaním na čínskeho strašiaka a hádzaním viny na WHO za súčasnú pandémiu sa Trump snaží zbaviť zodpovednosti za vlastné zlyhanie v čase, keď pandémia začínala a keď jeho administratíva mohla spomaliť šírenie nového koronavírusu.
Verejnosti sú dobre známe jeho výroky z februára a začiatku marca, keď tvrdil, že Covid-19 je len nejaká sezónna chrípka a že vírus bude do Veľkej noci preč. A to aj napriek tomu, že jeho vlastná tajná služba na základe informácii z Wuhanu ho už v januári varovala pred hroziacim nebezpečenstvom. Prezidentské voľby sú predo dvermi a toto babráctvo môže byť veľký problém počas blížiacej sa kampane.
Všimnime si ale aj ďalšiu vec. Čína už prisľúbila svoju plnú podporu WHO po tom, ako Trump oznámil, že nebude organizáciu financovať. Vákuum, ktoré tým zanechali USA, môže teraz vykryť Peking svojou štedro nastavenou rukou. Myslíte si, že toto je cesta, ako znížiť vplyv Číny na WHO? Opak bude pravdou…
Trump tým priamo dopomôže ešte väčšej závislosti WHO na Číne. Za tie štyri roky sme si však už mohli zvyknúť, že Trumpove kroky majú v dôsledku úplne opačný efekt, ako vyhlasuje navonok. Zároveň sa väčším čínskym vplyvom vo WHO ešte viac skomplikuje prípadný vstup Taiwanu, ktorý má legitímne právo byť jej plnoprávnym členom, do tejto organizácie.
Oslabenie WHO by mohlo mať v budúcnosti za následok ešte horšie reakcie na krízy. Nové ohnisko vírusu v Číne by podľa odborníkov bolo ešte horšie kontrolovateľné ako doteraz. Ak by sa vytvorila nejaká úplne nová agentúra, Čínska komunistická strana by jej sotva umožnila, aby vstúpila na jej územie a preskúmala prepuknutie nákazy, keďže by to bola pre ňu príliš „prozápadná“ organizácia.
Európska únia však prisľúbila príspevok vo výške 114 miliónov eur na strategický plán pripravenosti a reakcie WHO. Je to najväčší dar WHO počas tejto pandémie.
Koronakríza nám ukázala, že vírus nepozná geografické hranice. Cesta ako čeliť vírusu nie je sebecký národný prístup, ale spoločný medzinárodný postup všetkých zainteresovaných na tejto planéte.
Norbert Kucharík, medzinárodný tajomník UEF Slovakia
kucharik@federalisti.sk