Verhofstadt: Obrana Európy vo veku Donalda Trumpa

donald-trump-cover

Donald Trump dal jasne najavo, že európska bezpečnosť nebude prioritou jeho zahraničnej politiky. Medzi jeho prioritami dokonca nie je ani silné NATO. Zdá sa, že s novým americkým prezidentom prichádza geopolitický posun: prvýkrát od roku 1941 bude Európa stáť sama a nebude sa môcť spoliehať na obranný dáždnik USA.

Donald Trump vie, že EÚ má peniaze, technológie a know-how na to, aby sa stala globálnou silou rovnajúcou sa USA. To, že Európe chýba politická vôľa využiť svoj potenciál, už nie je jeho problém.

Európania zaspali a príliš dlho využívali lacnejšiu a bezpečnejšiu cestu – nechali, aby za nich všetky bezpečnostné problémy riešili Spojené štáty. Vplyv Európy v konfliktoch, ktoré prebiehajú takmer na jej hraniciach, najlepšie vyjadrila Victoria Nuland známym výrokom: „Fuck the EU“.

Zvolením Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov, zdá sa, zazvonil budíček.

Európa už nemôže čakať s prijatím politicky ťažkých, ale potrebných rozhodnutí, musí sa začať starať sama o seba a zaistiť si svoju bezpečnosť.

 

Milan Polešenský, UEF
Voľne spracované podľa.
Zdroj: foto.

 

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Napsat komentář