Bývalý bankár a minister hospodárstva Emmanuel Macron zvíťazil v nedeľných prezidentských voľbách vo Francúzsku. Macron porazil Marine Le Pen v pomere 66 ku 33 percent získaných hlasov a hneď po voľbách potvrdil svoj záväzok k „obrane Európy“ a reforme Francúzska.
1. Zvíťazilo európske Francúzsko
Prezidentské voľby boli z veľkej časti referendom o Európskej únii a globalizácii. Macron bol celé mesiace jediný prezidentský kandidát, ktorý sa zastával Európy a trval na tom, že Európska únia nie je problém, ale naopak, môže pomôcť pri riešení problémov Francúzska.
Macronove víťazstvo ukázalo, že Európa, jednotná mena a liberalizmus sú hodnoty, ktorým voliči veria. Dokonca aj Marine Le Pen, ktorá dlhodobo bojuje proti EÚ a euru, zmenila v posledných dňoch kampane svoje odmietavé postoje, aby rozptýlila obavy svojich voličov. Nepomohlo to a podľa analytikov jej reči o vystúpení z Únie a odmietaní eura vo voľbách ublížili.
2. Kontinuita transatlantických vzťahov
Marine Le Pen mala nadpriemerne dobré vzťahy s Moskvou a prejavovala nepriateľstvo voči spojenectvu s USA. Macron je naopak zástanca transatlantickej spolupráce. Hovorí sa, že nepodporí žiadne zrušenie sankcií voči Moskve bez jasne viditeľného pokroku na Ukrajine.
3. Krajná pravica bola vo voľbách porazená, populizmus je však živý a rastie
Marine Le Pen bola vo voľbách porazená, ale Národný front od predchádzajúcich prezidentských volieb získal nezanedbateľné množstvo voličov. Le Pen sa z prehry rýchlo spamätala a pripravuje sa na júnové parlamentné voľby. Analytici predpokladajú, že vypočítavo zmierni svoju antieurópsku rétoriku a údajne plánuje premenovať svoju stranu.
Že neexistuje len pravicový populizmus stelesňovaný Národným Frontom, ukazuje nárast populartity Jean-Luc Mélenchona počas prvého kola prezidentských volieb. Ten ľavicový môže byť pre európske a liberálne hodnoty rovnako deštruktívny ako populizmus pravicový. Kým bude rásť hnev a frustrácia ľudí, podľa ktorých platí Francúzsko príliš vysokú cenu za globalizáciu, strašiak populizmu nezmizne.
4. Parlamentné voľby v júni
Macron sa teraz zameria na získanie nadpolovičnej väčšiny v júnových parlamentných voľbách. Jeho hnutie En Marche! (Vpred!) pred rokom ešte neexistovalo a aj teraz je nedostatočne financované. Macron dúfa, že využije zisk z prezidentských volieb, napriek tomu však bude potrebovať pomoc. Budú to pravdepodobne ostrieľaní politici, ktorých podpora by mu mohla pomôcť. Viacerí z nich už prejavili záujem.
Do volieb môže ísť vo Francúzsku kandidát s podporou dvoch politických strán a Macron nežiada, aby sa kandidáti po voľbách vzdali svojho pôvodného členstva u socialistov alebo republikánov. To môže skomplikovať povolebnú situáciu nového prezidenta.
5. Rozdelená krajina
Macron zdedil rozdelenú krajinu. Deliace čiary sa tiahnu medzi mestským a vidieckym Francúzskom, medzi severovýchodom a juhozápadom, vzdelanými a menej vzdelanými Francúzmi. Otázka je, či bude vedieť Macron riešiť ekonomické a sociálne problémy Francúzska „bez čakania a bez zaváhania“, tak aby sa zabránilo štrajkom a demonštráciám, aké ochromili už predchádzajúce reformy. Jediný spôsob ako presvedčiť skeptikov a odporcov je rýchlo dosiahnuť výsledky. Súčasná hospodárska obnova Európy by mu v tom mohla pomôcť.
Zdroj: politico.eu
Milan Polešenský
polesensky@federalisti.sk