Zničí Európsku úniu populistická vlna?

marine-cover

Rakúske prezidentské voľby v roku 2016 sa stali symbolom nového trendu v európskej politike. Voliči odmietli tradičné politické strany v prospech outsiderov. Výsledkom je zvolenie prvého európskeho zeleného prezidenta. Takmer rovnaký podiel hlasov odovzdali voliči krajne pravicovému kandidátovi.

Trendom je, že tradičné politické strany v celej Európe strácajú pôdu pod nohami v prospech okrajových ľavicových a pravicových strán. Nové strany prinášajú do politiky čerstvú energiu a mohli by oživiť stagnujúcu debatu, napríklad o otázkach nerovnosti alebo korupcie. Ale v prípade, ak budú tieto nové strany postavené na populizme, mohla by Európska únia utrpieť veľké škody, píše Stefan Lehne z Carnegie Europe.

Demokracia v národných štátoch môže populizmu a radikálom odolať. Populisti väčšinou rýchlo prídu, ale rýchlo sa aj stratia. Európska únia sa ale kvôli nim môže rozpadnúť.

Dôvodom je, že Európska únia nie je územný celok. Je to politický, liberálne-demokratický projekt postavený na princípoch a hodnotách, ktorým väčšina populistov oponuje: kompromisy, tolerancia, zdieľaná zvrchovanosť, ľudská dôstojnosť, sloboda, rovnosť, ľudské práva. EÚ nie je národný štát a nemôže ani na chvíľu zmeniť svoj ideologický smer.

V prípade, ak budú porušovať spoločné európske pravidlá jeden, dvaja či traja členovia, dokáže sa s tým Únia vyrovnať. Ale ak začnú spoločné pravidlá porušovať mnohé členské štáty, Únia je príliš slabá na to, aby sa dokázala ubrániť. Nebude sa môcť brániť, ak bude jej legitimita pod útokom vlastných členov.

Pritom je to práve radikálny populizmus, ktorý sa ľahko kombinuje s euroskepticizmom.

Je nebezpečný aj tým, že populizmus vo svojej podstate podporuje silného vodcu a väčšinovú vládu. Odmieta pluralitu, vyjednávanie a kompromis. A práve vyjednávanie a kompromis sú základy, na ktorých stojí Európska únia.

EÚ je v bode zlomu. Potrebuje obnoviť dôveru verejnosti tým, že bude riešiť problémy, kde ležia korene verejného hnevu: migráciu, ekonomickú nerovnosť, korupciu… A svoje riešenia správne komunikovať. Lenže k tomu je potrebné, aby si politici členských štátov uvedomili závažnosť situácie a spolupracovali.

 

Foto: Blandine Le Cain

Milan Polešenskýmp
polesensky@federalisti.sk

 

 

 

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Print this pageEmail this to someone